Зробимо Україну екоактивною! (звіт про ШЕГА — триденну екошколу в Карпатах)

Що буде, якщо зібрати в одному карпатському містечку 60 екоактивістів, 3 дні читати їм лекції про те, як взаємодіяти із владою, бізнесом та медіа-сектором, а потім поділити на групи і дати одну ніч на написання цікавого проекту? Правильна відповідь: отримаємо Школу екологічного громадського активіста, яка згуртувала та наситила враженнями, знаннями та навичками молодих та небайдужих людей з усієї України.

Школа відбувалась з 26 по 28 вересня у мальовничому готельному комплексі під Косовом, що на Івано-Франківщині. «Завітайте в Прикарпаття, завітайте, люди доообрі», — крутилося у мене в голові, поки ми їхали величезним автобусом (аж таким великим, що у Косові нас мали пересадити на менший бус, бо цей великий не зміг би вписатись на вузькій косовській вуличці)  по нерівним дорогам франківщини. Дороги звивались серед гір, що чимдалі ставали вищими, через що краєвиди ставали все мальовничішими, хоча за вікном накрапав дощ і карпатські вершини заледве проглядались крізь пару й туман.

Але досить лірики. Хоча ні, ще трошки можна :)
Перший день школи був присвячений знайомству учасників між собою. Вся процедура тривала близько двох годин і відбулась у формі інтерв’ювання в парах з подальшим представленням одне одного. Видно було, що відбір на ШЕГА мав на меті об’єднати наскільки різних, настільки ж унікальних та цікавих особистостей. Кого там тільки не було! Журналісти, фотографи, екологи, лікарі, сироїди, тренери з танців, юристи, політологи, маркетологи, молоді вчені, мандрівники, студенти та навіть учні (наймолодшим учасникам школи було по 16 років!). Запам’яталось представлення однієї пари: Андрія з Калуша, який любить Вуді Алена та бігати і тому біг навіть вранці на автобус до Франика, і Ані з Житомира, яка знає іноземні мови, зокрема, російську. Весь зал буквально лежав, коли ці двоє невимушено влаштували свій імпровізований камедіклаб.

Після знайомства нас вже чекали навчальні сесії. Треба сказати, що впродовж трьох днів шегівців буквально нашпиговували примудростями крутєйші спікери. Всі, як на підбір, драйвові, досвідчені та з почуттям гумору. На сесії не заснеш, навіть якщо ти всю попередню ніч протанцював на дискотеці або грав у мафію.

Я періодично намагалась вести шось типу конспекту лекцій, але виходило, признаюсь, не дуже вправно. Більше хотілось слухати, хоч зараз я розумію, що занотовувати було би теж не зайве ). З виступів (язик не повертається називати ці емоційні спічі лекціями) спікерів я буду виписувати сюди по кілька спогадів-нотаток. Отже, з першого виступу Олександра Солонтая, який мав навчити нас взаємодіяти з чиновниками та політиками, у моєму блокноті значиться кілька моментів:

  • ходіть на сесії місцевих рад;
  • йдіть у депутати;
  • сформуйте бачення щодо проблеми, якою ви займаєтесь, знайдіть політика/чиновника, для якого вона є пріоритетною.

Розповісти про тонкощі взаємовідносин третього сектору та бізнесу до Косова аж із Донецька приїхав Яків Рогалін, який представляв свій фонд «Доброта».  Яків Фрідріхович епатував аудиторію буквально з перших секунд. По-перше, він був у футболці із малюнком в стилі Енді Ворхола, де крім обличчя Мерилін Монро, було також його власне обличчя та обличчя ще двох громадських активістів. По-друге, він відразу заявив, що працює проктологом вже багато років і люди, загалом, нічим одне від одного з цієї точки зору не відрізняються. По-третє,  його виступ був зітканий із кількох переплетених між собою анекдотичних байок-історій. Аудиторія застигла у німому зачаруванні: всі були трохи шоковані спічем Якова Рогаліна. Ось кілька цитат з виступу шоб ви зацінили:

  • Аудитория как женщина. Ею нужно овладеть.
  • У вас у всех есть всего лишь по одной попытке покорить аудиторию своим выступлением. У меня, правда, их три. Я ж из Донецка.
  • Если в ближайшие три дня я никому из вас не приснюсь, я буду считать это своим личным неуспехом.
  • Разжаловать своими историями мы можем только людей. Корпорациям мы можем предложить только интерес, выгоду.
  • Для того, чтобы скрыть незнание, нужно много знаний.
  • У людей есть потребность делать добро. А если есть потребность, она должна быть безжалостно удовлетворена.
  • Если журналист кинул в ваш ящик для пожертвований 5 гривен, поверьте, он обязательно об этом напишет!
Виступ Якова Рогаліна

Виступ Якова Рогаліна

Після обіду другого дня Тарас Случик навчав нас тонкощам співпраці з журналістами, а Дарія Тихонова — написанню успішних проектів. Саме спробувати свої сили у написанні цілісного проекту вирішення якоїсь екологічної проблеми ми і мали всю наступну ніч:) Останній день школи був присвячений презентації групових проектів та обговоренню їхніх недоліків.

Групова робота кипить!

Групова робота кипить!

Втім, назва "ФеКалуш" теж дуже влучна (проект очищення стоків у річці в м. Калуші)

Втім, назва “ФеКалуш” теж дуже влучна (проект очищення стоків у річці в м. Калуші)

Презентація проекту про заміну пластикових пакетів на паперові підкорив своєю трендовою назвою :)

Презентація проекту про заміну пластикових пакетів на паперові підкорив своєю трендовою назвою :)

"И у любвииии у нааашей сеееела батарееейка"

“И у любвииии у нааашей сеееела батарееейка”

Дарія Тихонова "розбирає" наші проекти

Дарія Тихонова “розбирає” наші проекти

А перед прощальним обідом ми встигли провести шикарну фотосесію на фоні гір. До речі, про місце проведення Школи варто сказати окремо. На території готелю була просто шикарна кизилова роща та яблуневий садок, у якому паслися шегівці.

Фото на згадку :)

Фото на згадку :)

Організацію всієї цієї події взяли на себе дві тендітні дівчини — Лілія Ткаченко та Ірина Замуруєва, активістки різноманітних екорухів та координатори всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою». Звичайно, скоординувати та забезпечити ідеальне проведення тренінгу на 60 осіб — справа не з легких, але дівчата справились із завданням на дуже високому рівні. Все було дуже круто :) ДЯКУЄМО ВАМ!

Організатори ШЕГА — Лілія Ткаченко та Ірина Замуруєва

Організатори ШЕГА — Лілія Ткаченко та Ірина Замуруєва

З багажем знань, навичок, нових друзів та незабутніх вражень ми вертались осінніми Карпатами у свої міста. Повні ідей, проектів та натхнення на їх реалізацію :) Що з цього вийде — слідкуймо далі за тегом “ШЕГА”.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s